Jak si papežové vybírají jméno?

21.2.2024

Od roku 533 se papežové vzdávají jmen, která dostali při narození, a přijímají jméno nové. Například kardinál Joseph Ratzinger se stal papežem Benediktem XVI., nebo Jorge Mario Bergoglio přijal jméno František. Změna jména ukazuje, že zastávají důležité a význačné postavení.

Své spojení s tradicí také prokazují používáním římských číslic za jménem. Pokud existoval dřívější papež stejného jména, pak nový papež je další v pořadí. Po smrti papeže Jana Pavla si kardinál Karol Wojtyła zvolil jméno Jan Pavel II.

Svá jména si papežové vybírají z mnoha různých důvodů. Někteří se pojmenovávají po postavách z Bible, jako to udělal svatý papež Pavel VI., jiní si vybírají jméno slavného světce, jako papež Benedikt XVI. Někdo si také vybere jméno předchozího papeže, protože chce jít v jeho stopách. Papež Jan Pavel I. se pojmenoval po dvou papežích, kteří byli před ním: po Janu XXIII. a Pavlu VI.

Podněty, impulsy, zajímavosti

·         Nejčastěji volená jména papežů jsou Jan (23), Benedikt (16), Řehoř (16), Klement (14), Inocenc (13), Pius (12), Lev (12) a Štěpán (10).

·         Prvním papežem, který po zvolení přijal nové jméno, byl roku 533 zvolený Říman Mercurius. Protože byl pojmenován po římském bohu Merkurovi, změnil si jméno na Jana a stal se papežem Janem II.

Z knížky

image:Image náhled produktu Proč je i dnes dobré mít papeže

 

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému