Jaké jsou symboly Velikonoc?

25.3.2024

V lidových tradicích a kultuře se Velikonoce často spojují s vajíčky a zajíčkem. Ke křesťanské tradici ovšem tyto symboly nepatří.

 

Velikonoční vajíčka jsou převzatá od náboženství, která existovala ještě před křesťanstvím. U Židů je například vejce vařené natvrdo jedním z jídel při hostině na oslavu Pesachu. Vajíčka najdeme i mezi starodávnými tradicemi ve střední, východní a severní Evropě. Představují nový život, podobně jako zajíčci, takže lehce pochopíme, proč je lidé ztotožňují se symboly jara. Přestože se ani jeden z těchto symbolů moc neobjevuje v křesťanském umění, obracejí naši pozornost k přírodě. Na severní polokouli se Velikonoce slaví na jaře, a často se proto s nimi spojují přírodní symboly, jako jsou květiny, kočičky z vrby jívy, anebo i zářící slunce.

Mezi tradiční velikonoční symboly patří v některých zemích také páv. Dřív lidé věřili, že jeho maso se nerozkládá. Paví pera jsou navíc pověstná svou zářivou krásou, připomínající ráno Zmrtvýchvstání. Fénix je bájný pták, který při smrti vzplane, ale ze svého popela se zase znovu narodí. První křesťané převzali tohoto tvora jako symbol Kristova zmrtvýchvstání. Někdy se jako symbol Ježíšova povstání ze smrti k novému životu používá i motýl, který vzniká z larvy – housenky. Je to pořád stejný tvor, teď je ale živý a krásný zcela novým způsobem.

Křesťané často jako obraz Zmrtvýchvstání v umění využívají i prázdný hrob s odvaleným kamenem. Umělci také často ztvárňují velikonoční východ slunce jako symbol nového života. Každý symbol ale zachycuje jen malou část nesmírného tajemství Kristova vzkříšení.

V kostelech ve velikonoční době často vídáme výzdobu a květiny v bílé barvě. V tomto čase se totiž obvykle křtí a bílá je symbolem čistoty a právě křtu.

 

K zapamatování, přemýšlení a diskusi

* S Velikonocemi se často spojují také beránci. Ježíš se nazývá Beránek Boží.

* Na americkém kontinentu se kostely i domy zdobí velikonočními liliemi, podobnými těm, které najdeme v křesťanském umění. Nejčastěji se s nimi setkáváme na obrazech Zvěstování, kde anděl Gabriel oznamuje Marii, že porodí Ježíše, Božího Syna.

 

Z knížky:

Náhled

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému